کبوتر آستارا / لوندویل

astara / lavandevil pigeon

تایلوزین و لینکومایسین برای کبوتر(کفتر)

به نام دوست که هر چه داریم از اوست

 

 

تایلوزین 20% 

دسته داروئی :آنتی بیوتیک

ترکیب :

هر میلی لیتر حاوی 200 میلی گرم تایلوزین به صورت Base می باشد .

فارماکولوژی :

تایلوزین ترکیبی است از گروه آنتی بیوتیکهای ماکرولید و حاصل فعالیت باکتری استرپتومایسس فرادیه می باشد که شباهت زیادی به اریترومایسین دارد . این ترکیب باکتریواستاتیک بوده و از طریق اتصال به واحد 50s ریبوزوم مانع سنتز پروتئین در باکتری می شود . این دارو که دارای شاخص درمانی بالا میباشد ازراه تزریق عضلانی به سرعت جذب شده و 1تا2 ساعت بعد از تجویز به حداکثر غلظت سرمی می رسد . چند ساعت در خون باقیمانده و به آرامی پس از هیدرولیز تبدیل به ماده  فعالی می شود که خاصیت مهم تایلوزین را در در مان عفونتهای ادراری به علت دفع این ماده فعال از راه ادرار باعث می شود.

مهمترین ویژگی دارو ، قابلیت تجمع فراوان آن در بافتها ، بخصوص بافتهای ریه و است و برهمین اساس سطح سرمی تایلوزین که تمایل به کاهش از خود نشان می دهد شاخص ضعیفی برای نشان دادن غلظت بافتی است .

موارد مصرف :

تایلوفان 20 جهت درمان و پیشگیری عفونتهای ناشی از باکتریهای گرم مثبت و گرم منفی حساس به این ترکیب مانند استافیلو کوکها ، استرپتوکوکها ، کورینه باکتریومها ، اسپیروکت ها ، کلامیدیاها ، کلستریدیوم و پروتوزوآها استفاده می شود .

 

نکته:تایلوفان 20 فقط از طریق تزریق عضلانی و بصورت عمیق تزریق گردد .

زمان پرهیز از مصرف :

 

 

شرایط نگهداری :

درجای خشک و در دمای ( oCو 25- 15 ) و دور از نور نگهداری شود.

البته این دارو به صورت پودر در بازار نیز موجود میباشد.

لینکومایسین + اسپکتینومایسین 

 

دسته داروئی :آنتی بیوتیک

ترکیب :

هرمیلی لیترحاوی 50 میلی گرم لینکو مایسین به شکل هیدروکلراید و100 میلی گرم اسپکتینومایسین به شکل سولفات میباشد.

 

فارماکولوژی :

لینکومایسین توسط استرپتومایسس لینکولننزیس (S.lincolnensis)  تولید می شود به آسانی در آب حل می شود و در شرایط آزمایشگاهی برروی اغلب اجرام بیماریزای گرم مثبت مؤثر است همچنین بر روی برخی مایکوپلاسماها، اسپیروکتها و اجرام بی هوازی نیز مؤثر است .

اسپکتینو مایسین توسط استرپتومایسس فلاوپرسیکوس (S.Flavopersicus )  تولید می شود کمی حالت قلیایی دارد و به آسانی در آب حل می شود . در شرایط داخل بدن و آزمایشگاهی برروی اکثر اجرام گرم مثبت و گرم منفی و مایکوپلاسماها مؤثر می باشد . اما مشابه لینکومایسین تاثیری روی مخمرها ، قارچها و ویروسها ندارد . لینکو مایسین آنتی بیوتیکی است از گروه لینکوز آمید که از طریق اتصال به قسمت 50s ریبوزوم ، ساخت پروتئین میکروب را مختل می کند . اسپکتینومایسین آنتی بیوتیکی از گروه آمینو سایکلیتول است که از طریق اتصال به قسمت 30s ریبوزوم از ساخت پروتئین میکروب جلوگیری می کند . تجربه آزمایشگاهی نشان داده که مصرف مخلوط دو آنتی بیوتیک فوق، تاثیری به مراتب بیشتر از اثر هریک بطور جداگانه بر روی گونه های باکتریها و مایکوپلاسماها دارد .

مقدار و موارد مصرف :

محلول تزریقی لینکو سپتین برای درمان عفونتهای ناشی از اجرام حساس به لینکو مایسین ویا اسپکتینومایسین به کار می رود .


نکته:در درمان وبا در کبوتر بسیار موثر میباشد

به میزان 30 میلی گرم به ازاء هرکیلوگرم وزن بدن طیور ( 1/0 میلی لیتر از دارو برای 5/0 کیلوگرم وزن بدن طیور ) که بصورت زیر جلدی یکبار در روز به مدت 3 روز متوالی .


شرایط نگهداری :

در جای خشک و دمای زیر  25 درجه سانتیگراد و دور از نور و یخ زدگی نگهداری شود .

 

نویسنده : راسیم : ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٥ تیر ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم

انروکین(انروفلوکساسین)برای کبوتر ،کفتر

 

با نام و یاد خداوند متعال

ابتدا تولد حضرت مهدی (عج) یگانه منجی عالم بشریت را به تمامی عاشقان ایشان تبریک میگویم و امیدوارم که در سایه خداوند و حضرت مهدی(عج) همیشه موفق و سربلند باشید.

 توضیحات این دارو را یکی دوستان خواسته بودن که بنده اماده کردم.

 

انروفلوکساسین 10%

  دسته داروئی:

آنتی بیوتیک از گروه فلوروکینولون ها

 

ترکیب:

هر میلی لیتر حاوی 100 میلی گرم ماده موثره انرو فلوکساسین می باشد .

 فارماکولوژی :

انروفلوکساسین یک ترکیب فلوروکینولون می باشد که از طریق مهار غیرقابل برگشت آنزیم ژیراز (تیپII توپرایزومراز) باعث ممانعت از همانندسازی و در نتیجه مرگ میکروارگانیسم ها می گردد(اثر باکتریسیدال دارو) . به علت مکانیسم عمل اختصاصی انروفلوکساسین، هیچگونه مقاومت میکروبی برعلیه آن و همزمان با سایر ترکیبات ضدباکتری دیگر مشاهده نمی شود. بنابراین،این محصول بر میکروارگانیسم هایی که نسبت به آنتی بیوتیکهای بتالاکتام،تتراسایکلین ها و آمینوگلیکوزیدها و ماکرولیدها مقاوم هستند نیز موثر است. انروفلوکساسین بر روی طیف وسیعی از میکروارگانیسم های گرم منفی مانند اشریشیاکلی گونه های سالمونلا و کلبسیلا،سودوموناس ائروژنوزا، سراتیا مارسنسس، گونه های پروتئوس، یرسینیا،هموفیلوس سومنوس، ویبریوهمولیتیکوس، پاستورلا مولتوسیدا و پاستورلا همولیتیکا ، اکتینوباسیلوس بروسلاکانیس،بردتلابرونشیسپتیکا، موراکسلابویس و سویه های کمپیلوباکتر و میکروارگانیسم های گرم مثبت مانند: سویه های استافیلوکوک ، سویه های استرپتوکوک،کورینه باکتریوم پیوژنز،باسیلوس سرئوس، کلستریدیوم پرفرژنس و همچنین گونه های مایکوپلاسما گالی سپتیکوم، مایکوپلاسماسینوویه، مایکوپلاسمامله اگریدیس مقاوم به تایلوزین و تیامولین موثر می باشد . همچنین انروفلوکساسین دارای تاثیر کمی بر روی ارگانیسم های بی هوازی بوده و در درمان عفونت های ناشی از آن کمتر مصرف می شود .

نیم تا دو ساعت پس از تزریق مقدار انروفلوکساسین در سرم خون به حداکثر میزان خود می رسد و پس از یکبار مصرف غلظت این دارو تا 24 ساعت در محدوده درمان باقی می ماند . دفع از بدن از طریق مکانیسم های کلیوی بدون تغییر و غیر کلیوی (صفرا) با تبدیل به سیپروفلوکساسین می باشد.

 

موارد مصرف :

انروفان در درمان عفونت های ادراری ،تنفسی ، گوارشی، پوستی چه به صورت عفونت منفرد و چه مخلوط استفاده می شود . ایشتر جهت درمان عفونت های گوارشی مانند سالمونلوز،کلی باسیلوز و پاستورلوز و عفونت های ریوی و مجاری تنفسی مثل پلوروپنومونی، برونکوپنومونی و عفونت های مایکوپلاسمایی استفاده می شود.

مقدار و طریقه مصرف:

بصورت تزریق داخل عضلانی و زیر جلدی, 1ml برای 20 تا 40 کیلوگرم وزن بدن بمدت 3 تا 5 روز.


عوارض جانبی :

تزریق زیر جلدی میتواند یک واکنش بافتی موضعی زود گذر بدون درد ایجاد کند که این عوارض همچنین میتواند شامل تهوع و استفراغ و اسهال نیز باشد که با قطع تجویز این دارو از بین خواهد رفت.

 

احتیاط :

در صورت استفاده همزمان این دارو و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی امکان ایجاد تشنج وجود دارد.

گروه کینولون در حیواناتی که مشکوک به اختلالات کلیوی و اختلالات سیستم عصبی مرکزی میباشند , با احتیاط مصرف شود.

از تماس مستقیم دارو با پوست و مخاطات چشم جلوگیری شود. در صورت تماس موضع با آب و صابون شسته شود. در صورت ادامه تحریک موضع فورا به پزشک مراجعه شود.

 

شرایط نگهداری :

در جای خشک و دمای 15 تا 25 درجه سانتیگراد نگهداری شود .

دور از نور آفتاب نگهداری شود

 

از یخ زدگی محصول جلوگیری شود.

انروفلوکساسین 5%

   دسته داروئی :آنتی بیوتیک       

 

ترکیب :

هر میلی لیتر حاوی 50 میلی گرم ماده موثره انرو فلوکساسین می باشد .

 

فارماکولوژی :

انرو فلوکساسین یک ترکیب فلوروکینولون می باشد که از طریق مهار غیر قابل برگشت آنزیم ژیراز در باکتری باعث ممانعت از همانند سازی و در نتیجه مرگ میکروارگانیسم می گردد . به همین دلیل انروفلوکساسین یک ترکیب باکتریوساید می باشد . انروفان دارای طیف اثر وسیعی بوده و برعلیه میکروارگانیسم های گرم منفی , گرم مثبت و مایکوپلاسما موثر می باشد. 

موارد مصرف :

انروفــان در کلیـه عفونتهـای نـاشی از میکروبهای گـرم منفی، گـرم مثبت و مـایکوپلاسمــا مانند:

 Staphylococcus Spp. , E.coli , Mycoplasma Spp. , Haemophilus Spp. , Bordotella Spp. , Salmonella Spp. , Pasteurella Spp. ,Streptococcus Spp. , موثر می باشد .

انروفان 5 در درمان عفونتهای ادراری ، تنفسی ، گوارشی ، پوستی چه به صورت عفونت منفرد ، چه مخلوط ( عفونت های ثانویه بعداز عفونتهای ویروسی ) استفاده می شود . انروفان بیشتر جهت درمان عفونتهای گوارشی مانند سالمونلوز ، کلی باسیلوز، عفونتهای تنفسی ، برونکوپنومونی و عفونتهای مایکوپلاسمایی استفاده می شود .

 

 

 

 

تداخل داروئی :

به علت اثر آنتاگونیستی این دارو نباید همراه کلرامفنیکل ، ماکرولیدها و تتراسایکلین ها مصرف شود .

 

احتیاط :

کلیه شرایط تزریق درحین تزریق باید رعایت شود .  

دور از دسترس اطفال نگهداری شود .

 

درصورت استفاده همزمان این دارو و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی امکان ایجاد تشنج وجود دارد .

 

شرایط نگهداری :

در محل خشک و در دمای (  oCو 25- 15 ) و دور از نور نگهداری شود .

از یخ زدگی محصول جلوگیری شود.

 

البته در این روش درمان این دارو محلول میباشد ولی پودر این دارو را یک گرم در لیتر استفاده میکنند.

 


نویسنده : راسیم : ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٥ تیر ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم